Aksaray İli / Ortaköy İlçesi / Cumali Köyü Web Sitesi Linkler | Resim Galerisi | İletişim
Yayınlanan Anket Yok
Online :
Bugün :
Toplam :
IP :
 
 
Miyokard İnfaktüsü (Kalp krizi)
Yazar : Murat KOCAPINAR

Kalbin üzerinde, kalbin kaslarını besleyerek çalışmasını sağlayan küçük kan damarları bulunmaktadır. Bu damarlara koroner damarlar denilmektedir. Görevi kalbin kanlanarak oksijenlenmesini sağlayıp kalp kaslarını çalışmasını sağlamaktır. Eğer koroner damarlarda bir tıkanıklık veya daralma söz konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez.

İşte bu damarların herhangi bir sebeple tam yada kısmi olarak tıkanması sonucu kalbin beslenmesi engellenmiş olur ve kalp tam anlamıyla çalışmaz, bu duruma Miyokard Enfaktüsü (M.I.) denilmektedir.

Beslenemeyen kalp kasları ölür ve yerine yenisi gelmez dolayısıyla kalp görevini yerine getiremez.


MI Belirtileri nelerdir?

Göğüs kafesinin ortasında(iman tahtası üzeri) şiddetli ‘sıkıştırma’ tarzında ağrıdır ve bu ağrı aynı zamanda sırta ve sol kola da yayılabilir. Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır fakat geçmez. Ağrıyla birlikte görülen en elzem belirti soğuk terleme ve mide bulantısıdır. Nefes alma güçleşir ve yüzeyel solunum görülür. Tüm bu belirtilere rağmen belirti göstermeden de kalp krizi geçirilebilir. Örneğin diyabet hastalarında ağrı hiç hissedilmeyebilir sadece soğuk terleme ve nefes almada güçlük belirtileri gözlemlenir.

 

MI Nedenleri nelerdir? Kimlerde sık görülür?

Kalp krizinde en önemli neden strestir. Stresli bir yaşam kalp krizini tetikleyebilir. Aynı zamanda sigara, alkol, kahve kullanımı uyuşturucu kullanımı kalp krizini tetiklemektedir. Aşırı eforda kalp krizi görülme riskini artırır. Bu yüzden sporcularda risk gurubundadır.

Diyabet hastalarında, obez kişilerde daha sık görülmekedir. 65 yaş üstü bireylerde de yine sık rastlanır. Kadınlarda adet için gerekli olan folik asit salınımı kalp krizi riskini düşürmektedir. Bu yüzden erkek bireylerde kadınlara göre daha sık rastlanmaktadır. Aynı zamanda kolesterol ü düzensiz bireylerde risk grubundadır.

 

Kesin tanı nasıl koyulur?

Göğüs ağrısı olduğunda özellikle risk faktörlerine de sahipseniz mutlaka doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Kalp krizi tanısını mutlaka doktor koymalıdır. Tanıda 3 önemli bulgudan yararlanılır:

  1. Hastanın şikayeti: bunu esas itibarıyla göğüs ağrısı oluşturur.
  2. EKG (elektrokardiyogram): kalp krizlerinin büyük bir çoğunluğunda EKG`de kalp krizine özgü değişiklikler olur. Bu değişiklikleri saptamak için sık aralıklarla EKG alınır.
  3. Laboratuarda yapılan kan testleri: bununla infarktüsle birlikte kana karışan bazı enzimlerin (CPK, CPK-MB, Troponin T ve I, myoglobin vb) düzeyi ölçülür.

-Kalp krizi tanısı koymak için yukarıdaki bulgulardan en az 2`si olmalıdır.

Aşağıdaki testler, kalp krizinde kalpteki hasarın büyüklüğünü ortaya koymak için kullanılır:

Erken tanı çok önemlidir. Zaman geçtikçe kalp yetmezliğinden ve özellikle ritim bozukluklarından hayatta kalma olasılığı azalacak, harap olan kalp kası miktarı artacaktır. Harap olan kalp kasının telafisi yoktur. Canlılığını yitiren kalp kası hücreleri, bir daha asla normal fonksiyon görmez. Kalp krizinde "ZAMAN=KALP KASI" demektir.

Risk grubundasınız ve belirtiler bu yönde.. Ne yapmalı?

Toplumumuzda genelde ağrı olunca geçer bekleyelim gibi bir kanı hakimdir. Fakat kalp krizi ülkemizde ve dünyada ölüm prognozu en yüksek olan hastalıktır. Bu yüzden yaşananlar ciddiye alınmalı ve hızlı hareket edilmelidir. Kalp krizi esnasında ölen kalp dokularının yerine yenisi gelmeyeceği için erken müdahale çok önemlidir. Bu yüzden ilk yapılması gereken hemen bir aspirin alıp çiğnemektir. Aspirin kanı sulandırarak damarların kısmen de olsa rahatlamasını sağlar. Kesinlikle ağrı kesici kullanılmamalıdır. Çünkü ağrı hissini azaltacağından hastane ortamında tanı koyma aşamasında yanıltıcı olabilir. Ardından hemen bi sağlık kuruluşuna ulaşılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Damar açmak için ya pıhtı eriten ilaçlar ( trombolitikler) kullanılır veya balon üstüne yüklenmiş stent adı verilen çelik kafesle tıkalı kalp damarı açılır. Balon ve stent le damarın çabucak açılması sayesinde kalp dokusu fazla zarar görmeden kurtarılmaktadır.

Kalp krizinde doku harabiyeti geri dönüşsüz olduğu için kriz sonrasında yaşam kalitesi düşer. Bu yüzden erken müracaat ve hızlı girişim hayat kurtarıcı ve hayatı uzatıcıdır. Ne kadar çabuk müracaat edilirse o kadar iyidir.

Eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz .Zaman ayırdığınız için TEŞEKKÜRLER…

Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 16.10.2011 08:31:18

Yorumlar :
Nazım kocapınar 18.10.2011 21:55:05
Yukarıdaki kalp krizi hakkındaki aydınlatıcı yazından dolayı seni kutluyorum.Devamını diliyorum.


Yorum Ekle : (Yorumlarınız onaylandığı zaman yayınlanacaktır.)
İsminiz
Mesajınız