Aksaray İli / Ortaköy İlçesi / Cumali Köyü Web Sitesi Linkler | Resim Galerisi | İletişim
Yayınlanan Anket Yok
Online :
Bugün :
Toplam :
IP :
 
 
Sitemizde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir.
Yazıların her türlü sorumluluğu yazarına aittir. 
Sadece bu yazara ait olanları göster:
KANAAT EDERSEN MUTLU OLURSUN
Yazar :Mustafa AVCI
İnsan çok kazanır, çok mal mülk içerisindedir. Fakat fukaradır, darlık içindedir. Nasıl darlık içinde olur? Haram helal hudutlarına dikkat etmezse, haramla gayri meşru işlerle iştigal ederse, neticede o kişi bolluk içinde darlık yaşar. Kanaati olmadığı için bu kadar bolluk içinde o kişiyi fakir olma duygusuna sahip olur. Hep kendisinden yukarıdakilerine bakar. “Filan şu kadar zengin, falanın şu kadar malı mülkü var. Benim malım ise çok az” der ve mal biriktirmek için hırslandıkça hırslanır. Kendisinden kanaat hissi tamamen alınır. Malı mülkü vardır ama sanki fakir gibi, mala ihtiyacı olan adam gibidir. Durmadan daha fazlasını ister ve kendini mânen helak eder. Dünyadaki huzuru bulamaz.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 2 Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 12.09.2006 11:19:13

DİKKAT OKULLAR AÇILIYOR
Yazar :Mustafa AVCI
İki hafta sonra okullar açılıyor. Çocuklar yine yeni bir eğitim sezonuna merhaba diyecekler. Öğrenci velilerini tatlı bir telaş, tatlı olduğu kadar da acı bir telaş sardı. Tatlı telaş: öğrencinin okul heyecanını paylaşmak ve ihtiyaçlarını karşılayarak sevinçlerine ortak olmaktır. Acı telaş; ise acaba çocukları okul ve okul çevrelerinde ne gibi felaketler, ne gibi tehlikelerin beklediğini düşünmek.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 4.09.2006 15:54:35

BU GÜNÜ İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİR
Yazar :Mustafa AVCI
Varlık âleminin en mükemmel ve en şerefli yaratığı insanın aslı, herkesin bildiği gibi bir damla sudur. Topraktan halk edilen Hz. Âdem (a.s.)’ın suyu ise kudret eliyle yoğrulan çamura üfürülen ruhun ve teneffüs ettiği havanın içindedir. Yaratılış sırrına ermemiş, varlığından haberdar olmayan bir insanın akışı şiddetli akışı olan suyun üzerindeki bir arının sırtına yapışmış bir saman çöpü gibi suyun üzerinde ve zamanın derinliklerinde kaybolup gitmesidir.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 3 Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 21.08.2006 09:37:33

BİZ KİMİZ? BİZ NEYİZ?
Yazar :Mustafa AVCI
Şu yaşadığımız Dünyada bir yandan baş döndürücü teknolojik ilerlemeler olurken, bir taraftan da çok hızlı sosyal değişimler gerçekleşmektedir. Teknolojik ilerlemelerin bir kısım faydaları yanında yapılan hataların ve yanlış kullanımların sebep olduğu büyük felaketler de yaşanmaktadır. Teknoloji ile beraber, tehlikeli olaylar ve hadiseler, toplumu kasıp kavurmaktadır.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 13.08.2006 23:06:42

Hani Nerde ?
Yazar :Mustafa AVCI
Tarih okumayanlar, geçmişte meydana gelen olaylara “Adam sende” deyip aldırış etmeyenler, önemsemeyenler, ibret almayanlar, acaba şu son Filistin, Lübnan ve Irak gibi İslam ülkelerinde batılı vahşîlerin işledikleri cinayetlere şahit olduktan sonra, hâlâ batı medeniyetinden, batılı insanlarının hoşgörüsünden bahsedecekler mi?
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 7.08.2006 10:19:11

SÖZÜNÜN ERİ OLMAK
Yazar :Mustafa AVCI
Yiğit İnsanlardan oluşan bir toplumun üstesinden gelemeyeceği bir mesele olamaz. Hele bu toplum inançlı bir toplumsa, bu toplum Müslüman bir toplumsa, doğrusu bu, gerçeği bu, Ama kazın ayağı pekte öyle olmuyor. Nedense başta Allaha ve çevremize verdiğimiz sözlere sadık kalamıyoruz.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 3.08.2006 10:21:32

UZAKLAŞTIK
Yazar :Mustafa AVCI
Uzaklaştık sevgili okurlarım, yemin olsun ki uzaklaştık. Dinimizin, örf ve adetlerimizin emrinden ve emri mucibince yaşamaktan uzaklaştık. Ne garip ki hala uzaklaşmaya devam ediyoruz. Niye ve neden yapıyoruz bilmiyoruz ama iyi yapmadığımızı çok iyi biliyoruz. Nereye kadar gider veya gidecek, nasıl bir hal alacak, nerde ve nereye toslayacağız bilmem ama, toplum olarak iyi bir yere gitmediğimizi iyi biliyoruz. Böyle giderse böyle devam ederse büyük bir nesil faciası yaşayacağımızdan korkuyorum.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 18.07.2006 23:52:09

Söz; Namustur, Senettir
Yazar :Mustafa AVCI
İnsanlar kendi aralarında yaptıkları sözleşmeleri yerine getirmekle mükelleftirler. Aslında bir insan Allah’a olan sözünü tam olarak yerine getirirse birbirlerine karşıda sözlerini yerine getirmiş olurlar. Günlük yaşantımızda, insanlarla olan ilişkilerimizde en küçüğünden en büyüğüne kadar, söz verdiklerimiz olur. Bu söz vermeler birer akittir. İster istemez siz o insanlarla aranızda akit yapmış olursunuz. Meselâ atıyorum, şu saatte, çarşıda veya ulu caminin önünde buluşalım gibi. Bu bir sözleşmedir. Asla küçümsenmemelidir. Ama sözünü yerine getirmesine engel bir mani çıkarsa o takdirde karşı tarafa, buluşma saatinden önce haber verilip özür dilenmelidir.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 11.07.2006 08:59:55

SIR
Yazar :Mustafa AVCI
Müslüman, Müslüman ın kardeşidir, dostudur, sırdaşıdır. Hele aynı hizmet çatısı altında bulunan, aynı havayı teneffüs eden, aynı sorumlulukları yüklenen, aynı gaye için bir araya gelen ayni ipi göğüsleyen bir toplulukta bu hususa oldukça fazla dikkat edilmelidir. Sır saklamak çok sabır ve maharet gerektiren bir görevdir. Eskiler “ser verilir, sır verilmez”(baş verilir sır verilmez) diyerek sır saklamanın sırdaş olmanın ne kadar mühim bir iş olduğuna işaret etmişlerdir.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 3.07.2006 09:31:45

Öldükten Sonra Yaşayan İnsanlar Var
Yazar :Mustafa AVCI
Çarklar dönüyor, hayat devam ediyor, iyiler iyiliklerini kötüler kötülüklerini zaman içerisinde yapıyor. Her gün güneş doğudan doğuyor, batıdan batıyor. Gözümüzde hayat ve yaşamda pek değişiklikler olmuyor gibi görünse de hızlı bir şekilde değişiklikler oluyor. Çocuklar büyüyor, gençlik ordusuna katılıyor, gençler büyüyor olgunlaşıyor, olgunlarda hızlı bir şekilde ihtiyarlaşıyor. Kaçınılmaz olan ölüm maalesef yavaş yavaş kapıya dayanıyor ve kapımızı tıklatmaya başlıyor.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 25.06.2006 20:10:21


 1  2  3  4  5  6  7  8  9 1011121314151617181920