Aksaray İli / Ortaköy İlçesi / Cumali Köyü Web Sitesi Linkler | Resim Galerisi | İletişim
Yayınlanan Anket Yok
Online :
Bugün :
Toplam :
IP :
 
 
Sitemizde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir.
Yazıların her türlü sorumluluğu yazarına aittir. 
Sadece bu yazara ait olanları göster:
DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI)
Yazar :Murat KOCAPINAR
DİYABET NEDİR?
Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır.
Sağlıklı bir bireyde kan şekeri sürekli olarak dengededir.Olması gereken açlık kan şekeri aralığı 70-110’dur.kan şekerinin dengede olmasını sağlayan hormonlar vardır .Bu hormonlar insülin ve glukagon hormonlarıdır.Dışarıdan alınan şekerli yiyecekler(glikoz) kan şekerini yükseltir,bu yiyeceklerin fazla alınması ile birlikte yükselen kan şekeri olması gereken sınırın üstüne çıkınca pankreas adı verilen yerden insülin hormonu salgılanır ve kan şekeri düşürülür.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 24 Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 23.12.2007 10:12:06

BAYRAMDAN BAYRAMA
Yazar :Kadir ÖZENEN

Yokluğunda hasretten yandı gönlüm

Herkes bir ölürken ben bin defa öldüm

Bu dünyada gülmedim hep süründüm

Kokun gelse bana… Bayramdan bayrama

Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 7 Ekleyen Ekleyen: Tekin ÖZCAN - 22.12.2007 17:46:15

GARDAŞ SEN NERDESEN
Yazar :Kadir ÖZENEN
Bosna`da pazar yerinde yemişim kurşunu
Kıbrıs`ta bak Rumlar kuruttu soyumuzu
Kırcali`de ççeteler değiştirdi huyumuzu
Ben Altıparmak Dağlarındayım... Gardaş sen nerdesen?
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 39 Ekleyen Ekleyen: Tekin ÖZCAN - 11.11.2007 20:30:18

BÖLÜK PÖRÇÜK HATIRALAR
Yazar :Kadir ÖZENEN
Yazın Cumali Köyü’ne gittim. Oradaki akrabaları ziyaret ettim. Köyden epeyce göç olmuş. Fakat hala nüfusu yüksek. Köyde kalanların Allah yardımcısı olsun. Bu sene kurak gittiğinden pek su akmamış. Dolayısıyla bağ bahçe işleri de sekteye uğramış. Bizim akrabaların birinin evinden tarhana alırken ufak bir kız çocuğu yanıma geldi. Ver amca elini öpeyim dedi. Bende kimin kızısın diye sordum. Bizim akrabalardan birinin kızıymış. Kızım okula gidiyormusun dedim; evet amca 6. Sınıfa geçtim, derslerimde iyidir dedi. Ben sordum orta kısmını Çatin’e mi gidiyorsunuz? Evet dedi. İki durak kadar yakın Çatin’e gidip mi geliyorsunuz? Öğlen yemeğine evinize mi geliyorsunuz?
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 11 Ekleyen Ekleyen: Tekin ÖZCAN - 02.10.2007 00:00:05

BİNAYI SAĞLAM ZEMİNE KURMAK.
Yazar :Mustafa AVCI
Bina yapan mutahhitler iyi bilirler. Bina inşasına başlamadan önce mutlaka yapılacak çok önemli şeyler vardır. Bunları tek tek yaparak binayı kurmaya başlarlar.Çok önemlisi ve başta geleni zeminin sağlamlığı konusunda rapora ihtiyaç vardır. Binanın kurulacağı zemin etüt edilir depreme ne kadar dayanıklı olduğu ölçtürülüp biçtirilir ve sağlam olduğu kanıtlanınca o bina yapılmaya başlanır.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 28.08.2007 22:26:05

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ HAYALİ CİHAN DEĞER…
Yazar :Kadir ÖZENEN

Geçenlerde Ortaköy’e gittim. Dostları, arkadaşları gördüm. Ala Yahya’nın Hüseyin ile Fuat Özcan’ın şakalaşmalarını büyük bir keyifle seyrettim. Ucundan kenarından benim de içinde bulunduğum bazı olaylar vardı. Hey gidi günler deyip güldüm geçtim. Bu arada Nüfusçu Ali Özcan geldi. O da sohbete katıldı. O ara dalmışım.Ozancıklı emekli banka müdürü Muzaffer Bey:

Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 14 Ekleyen Ekleyen: Tekin ÖZCAN - 17.08.2007 23:55:16

NASIL DÜĞÜN YAPMALIYIZ
Yazar :Mustafa AVCI
Özellikle yaz mevsimi yöremizde düğün sünnet ve şenliklerle dolu geçiyor.Herkes gurbette ve Avrupa da olan akrabalarının da gelmelerini bekleyerek düğünleri bu aylarda yapıyorlar. Aksaray’ımızda yaz mevsimi özellikle sünnet,nişan ve düğün sezonu olarak bilinmekte ve hakikaten de öyledir. Onun için ben de bugün yazıma düğün ve sünnet merasimlerini konu olarak işlemek istedim. Bizim düğünlerimiz nasıl olmalı ve  nelere dikkat etmeliyiz gelin beraberce konumuzu mütalaa edelim.Müslüman ailelerin düğünleri de Müslüman’ca olmalıdır.Tüm Müslümanlar İslami vecibeleri yerine getirmek zorundadırlar. Bir sünnet icra edilirken haramlara, günahlara veballere dalınmamalıdır. 
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 07.08.2007 20:23:29

DÜNYA’MI İKİYÜZLÜ, YOKSA İNSAN MI?
Yazar :Mustafa AVCI
Bu gün yazımın başlığında Dünya’mı İkiyüzlü, Yoksa İnsan mı? Gerçeği,ikiyüzlü olan insanoğludur. Çevresine hoş görüntü sergileyerek insanların önce kalbini fetih edip sonrada aleyhine dönebiliyor. Tabiî ki genellemiyorum. İnsanların büyük bir kısmı kendi işinde kendi aşında ama hafife alınmayacak kadar çok sayıda bunun tersi olan insanlar mevcuttur.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 12.07.2007 22:56:12

ÇOK YAZIK OLDU
Yazar :Mustafa AVCI
Onlar Aksaray’a inanmış ve gönül vermişlerdi. Tüm gayeleri Aksaray insanına hizmet etmek veya Aksaray’ı çok sevmekti. Geçen cumartesi günü Aksaray’ın yetiştirdiği değerlerden ve Aksaray sevdalıları Av Refik Karabatak, Faruk Özyurt ve Sadık Gümüşsoy u elim bir trafik kazası sonucunda kaybettik. Yazımın başlığında da olduğu gibi, gerçekten çok yazık oldu. Çünkü böylesi insanları yetiştirmek pekte kolay değil. Tabi ki takdiri ilahi yüce yaratanın emri böyleymiş ömür nihayi kararını orada verecekmiş ve kaza ölümlerine vesile oldu.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Mustafa ÖZCAN - 29.06.2007 08:19:54

SILA-İ RAHİM
Yazar :Kadir ÖZENEN

     Yaz gelir içim kıpır kıpır olur.Bir tatlı heyecan kaplar belliğimi içim içime sığmaz

     Zaman adeta durur çıldırasım gelir. Hayaller kurarım en alasından

     Düşlerimde hep köyümü,okuduğum okulları ve arkadaşlarımı görürüm.Büyük bir sevinçle yataktan kalkarım çocukları toplar memlekete gitmek için yollara düşerim aah o yollar beni sılama götüren yollar mesafeyi biraz daha uzatmak için yılan gibi kıvrılan yollar bir türlü bitmez uzadıkça uzar.

Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 21 Ekleyen Ekleyen: Tekin ÖZCAN - 25.06.2007 09:59:36


 1  2  3  4  5  6  7 8 9 101112131415161718