Aksaray İli / Ortaköy İlçesi / Cumali Köyü Web Sitesi Linkler | Resim Galerisi | İletişim
Yayınlanan Anket Yok
Online :
Bugün :
Toplam :
IP :
 
 
Sitemizde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir.
Yazıların her türlü sorumluluğu yazarına aittir. 
Sadece bu yazara ait olanları göster:
ADIM: AYRILIK...
Yazar :Recep Kula
Düşerim ansızın titrek yapraklar gibi… Saçlarım birden sonbahar olur. Anlarım; veda titrek bir mevsim! Anlarım; aynalar değişen resim... Sen her adımda bir çığlık gibi… Kavuşurken bile bakışın ayrılık gibi… Hani ilkbahar, hani çiçekler… hani “vuslat” ya…
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 6.06.2009 17:30:25

Düşün içine düşmektir asıl düşüş
Yazar :Recep Kula
Düşün içine düşmektir asıl düşüş... “Yapraklar düşmede bilinmez nerden/ Gökkubbede uzak bahçeler bozulmuş sanki/ Yapraklar düşmede gönülsüz/Ve geceler ağır dünyamız kopmuş gibi yıldızlardan/ Kaymada yalnızlığa Hepimiz düşmedeyiz, şu gördüğün el düşüyor /Nereye baksan hep o düşüş /Ama biri var ki bu düşenleri tutuyor yumuşak ve sonsuz.” Rilke’nin düşlerimizi bir tatlı dürtüşle yırtan “Güz” şiiri son yirmi yıllık ömrümün kulağında küpe olarak yankılanır. Beni bu düşüşe bırakan tutmak için düşürmektedir elbette. Düştüğüm yerden beni kaldırmak O’na düşer. Yeter ki düştüğümü bileyim.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Salih CAN - 29.04.2009 01:45:27

Elhamdülillah
Yazar :Recep Kula
Burada Elhamdülillah dersin, orada Elhamdülillah yersin... cenneti aletle yapmadılar, niyetten ubudiyetten yaptılar." -Mevlânâ Önce "iş makineleri" göründü uzaktan. Yaklaştılar. Hayretle seyretmeye koyuldu onların o fısıltılı gelişlerini. Nefeslerden yapılmış şeffaf tekerlekleri üzerinde hışırtıyla ilerliyorlardı. Kepçelerinin keskin dişleri, iri parlak bıçakları katı sessizliği parçalamaya başladı. Çatır çatır söküp attılar vurdumduymazlığın boz bulanık çamurlarını. Temiz seslerin, tatlı nefeslerin eğesinde bilenmiş bıçakları gafletin kayalarına dokunur dokunmaz, hayretten kıvılcımlar çıkardılar
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Salih CAN - 29.04.2009 01:43:53

Dudağımıza borçlu olduğumuz dualar
Yazar :Recep Kula
Dudağımıza borçlu olduğumuz dualar... İki yakamızdan tutulup “Niye şunlar için dua etmedin?” diye hesap sorulacaksa, uzunca bir liste hazırlamalıyız kendimize. Bu listeyi de “dudağımıza borçlu olduğumuz dualar” diye adlandıralım. Unutulmuşluğun kuyusunda, ilgisizliğin hiç tırmanılmayacak yamaçlarında, anlayışsızlığın körlüğe ittiği karanlıklarda hiçbir dile değmemiş/belki hiç değmeyecek, hiç akla gelmemiş, hiçbir acıyı uyandırmamış nice haller vardır kim bilir? Tekini kaybetmiş çoraplar duayı hak etmez mi meselâ? Ters döndürülmüş kaplumbağalar için dua ediyor muyuz meselâ?
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Salih CAN - 29.04.2009 01:38:01

EYLEMİNİ NİYETİNE KURBAN ET
Yazar :Recep Kula
Kalbi ve ruhu, aşkı ve vicdanı nerededir insanın? Sadece üst üste koyduğu tuğlaların yüksekliği ile mi değerlendirirsiniz bir duvar ustasının kıymetini meselâ? Duvar ustasının tuğlaları aşk ü şevk ile döşemesi ile isteksiz ve husursuz döşemesi arasında fark yok mudur? Kalbi nerededir ustanın? Aşkı hangi perdenin ardındadır? Ustanın aşkını ve iştiyakını alıp masanın üzerine koyabilir miyiz? Bir terazi kefesinde tartabilir miyiz kalbinin acılarını? Bir hoparlöre aktarabilir miyiz vicdanının sesini?
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Salih CAN - 4.09.2008 09:09:46

Hoşgeldin Kalbimize Sevgili Pişmanlık
Yazar :Recep Kula
 Tenimizdeki çizik olmadan nasıl anlamıyorsak canımızın incinebilirliğini, pişmanlığın sızısı olmadan fark edemiyoruz içimizde saklı masumiyetin kırılganlığını. Sessizce akıp giden suyun önüne çıkan bir çağlayan yahut kaya gibi suçlarımız; vicdanımızın sessiz bekçiliğini hatırlatırlar bize, girdaplar, fırtınalar katarlar masum sandığımız hayatımıza. Kendimizi masum ve günahsız, hatasız ve kusursuz bildiğimizde kalınlaşıveren, kalınlaştıkça da ruhumuzu sağırlığa hapseden demir perdeyi yıkar günahlar.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Salih CAN - 4.09.2008 09:08:53

Dua
Yazar :Recep Kula
Oruçla açılmış bir Fatiha var artık dudaklarımızda... Her istediğimize elimizi uzatabileceğimizden eminken, şeffaf ve yumuşak bir kılıç gibi iner; elimizi eşyadan keser oruç. Eşya ile aramızı açar. Eşya ile aramızda, karşılıklı razı olunmuş bir yabancılık inşa eder. Bu yabancılık, Yaradan’ın eşyayı bize tanıdık ve yakın edişinin hatırlatıcısı olur.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Salih CAN - 4.09.2008 09:07:59

Dua
Yazar :Recep Kula
01.09.2008/ Ramazanın ilk sahur vakti…. Bu gün ramazanın ilk günü, İlk Sahur, Gecenin bu en mütevazi vaktinde evimin balkonundan şehre bakıyorum Bardaktan boşanırcasına rahmet meleği yağıyor Rabbimin gülcemre semahından Karanfil kokuyor alem Cennetten süzülürcesine… Beli ki Ramazan, gülcemre kokusuyla merhaba dedi daha ilk geceden bize… Rüzgarın uğultusuyla ılgıt ılgıt yayılan karanfil kokusuna umutlarımı ilikledim… Ve sevinçlerimi birde… Rahmet vaktinin kalbini kalbime koydum, Ve en huzurgah semahlarda buldum kendimi… Günahlarımdan arınmak için, Bana bir fırsat daha veren alemlerin Rabbine Varlığın ve yokluğun sahibine Rahman ve Rahiym olan Allahıma büyüdüm damar damar, Hücrelerimden kocaman bir pişmanlık kopardım ve gönderdim bana tahsis edilmiş meleğin bakışlarında… Affetmek onun şanındandır O ne zaman kendisine büyüyen yüreklere uzak oldu ki? Allahım! Sen ki yokluktan varlık, Darlıktan bolluk, Hüsrandan huzur bahçelerine çıkaransın! Nefsimin ve iblisin kirli ellerine bırakma beni! Varlığımı her daim varlığına dair kıl! Her günümü ramazan her gecemi kadir kıl, Şüphesiz sınav vesilesi olarak yarattın bu alemi, Beni, anne babamı ve cümle islamı bu yaman sınavdan galip çıkar! Ey Kalbimin doğrusu! Yaratılmış her şeyin sahibi Yegane rotası! Yaratıkların sayısınca hamd sana! Allahüekber!
Yorumlar yorum : 1 Ekleyen Ekleyen: Salih CAN - 2.09.2008 08:27:08

Özlediğimiz, Gizlediğimiz, İzlediğimiz Mevlana...
Yazar :Recep Kula
Özlediğimizdir Mevlânâ; Müslümanların kabalıklarla anıldığı zamanda, İslam’ın imajının kan ve kinle çoğaltıldığı çağda, nebevî incelikleri gündelik telaşların ateşinde kül ettiğimiz günlerde, bencilliklerimizin kabuğunu Haccın toprağında olsun kıramadığımız devirlerde, nezaketin ve hoşgörünün ellerimizin arasında kayıp gittiği demlerde, İslam olmanın insan olmayı içerdiğini unuttuğumuz yerlerde keskin bir Mevlânâ şiirinin kapısından içeri süzülüp kalbimize dokundurmayı özledik.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 5.02.2008 19:02:59

Hoş geldin kalbimize sevgili pişmanlık…
Yazar :Recep Kula
Tenimizdeki çizik olmadan nasıl anlamıyorsak canımızın incinebilirliğini, pişmanlığın sızısı olmadan fark edemiyoruz içimizde saklı masumiyetin kırılganlığını. Sessizce akıp giden suyun önüne çıkan bir çağlayan yahut kaya gibi suçlarımız; vicdanımızın sessiz bekçiliğini hatırlatırlar bize, girdaplar, fırtınalar katarlar masum sandığımız hayatımıza. Kendimizi masum ve günahsız, hatasız ve kusursuz bildiğimizde kalınlaşıveren, kalınlaştıkça da ruhumuzu sağırlığa hapseden demir perdeyi yıkar günahlar. Dokunulmazlığımız üzerine kurduğumuz sırça sarayın yıkılışını haber verir içimizde yükselen “ah!”lar. Gururun kalesinin yangına verilişine denk düşer hatamızın utancını kıpkızıl yüzümüze taşıdığımız anlar. Pişmanlığın o kekremsi tadı, o akrepsi sokulganlığı utançla tanıştırır bizi.
Yazının devamı için tıklayın...
Yorumlar yorum : Ekleyen Ekleyen: Havva ÖZCAN - 30.01.2008 00:16:10


1 2  3